Ja, het probleem zit bij de overheidsinkomsten
De regering kampt met een stevige begrotingsuitdaging, laten we daar geen doekjes om winden. De Morgen schrijft vanmorgen dat “het probleem dus vaststelbaar bij de inkomsten zit” en is niet de enige die de vinger in die richting wijst. Vadertje staat zou dus te weinig geld ophalen bij de burgers om de rekeningen te doen kloppen. Voor 2016 voorzagen we dat de inkomsten 50,8% van het bruto binnenlands product bedragen. Ze zullen in de feiten worden afgeklopt op 50,9%. Dat is vaststelbaar.
Onze overheid haalt niet te weinig geld binnen maar veel te veel in vergelijking met relevante buurlanden.
Maar het klopt natuurlijk wel dat we met een stevig probleem qua overheidsinkomsten kampen. Voor België bedragen die 50,9% in 2016. Eurostat (de officiële statistische dienst van de EU) berekent die (2015) op 44,9% gemiddeld voor de 28 EU-lidstaten. Voor Duitsland is dat 44,7%, voor Nederland 43,2% en voor Groot-Brittannië 38,5%. Frankrijk is de uitzondering met 53,5%.
In mensentaal: per 100 euro die we allemaal samen verdienen haalt de gemiddelde EU-lidstaat 6 (zes!) euro minder op bij de burgers dan België, Duitsland 5,9 euro, Nederland 7,7 euro en Groot-Brittannië 12,4 euro. Dat is natuurlijk het probleem. Onze overheid haalt niet te weinig geld binnen maar veel te veel in vergelijking met relevante buurlanden. Besparen is in die omstandigheden dan ook geen overbodige luxe en het saneren van onze ingewikkelde en peperdure staatsstructuur evenmin.
Wie het probleem bij de te lage overheidsinkomsten situeert, pleit gewoonweg voor nog meer belastingen. Zo los je inderdaad een begrotingsprobleem op maar knijp je de vrije samenleving nog verder de strot toe.
Hier geplaatst op 17 november 2016.
Foto: scheve weegschaal uit de Koopjeskrant
TIP: Dankzij internet kunnen wij ook veel mensen bereiken buiten de klassieke media om. Help daarbij en deel dit artikel. Gewoon op de knop hieronder drukken.
- Login om te reageren